Turiști / pacienți

Cei care vin la Amara au fost și sunt în funcție de perspectivă, percepuți drept uneori turiști, uneori pacienți, uneori ambele.

Însă sunt în primul rând beneficiari a ceea ce are Amara are de oferit: tratamente balneoclimaterice, natură, loisir, întâlnirea cu alții asemenea. Amara a fost înca de la început o stațiune accesibilă tuturor claselor sociale permițând cazarea în localitate în case private sau în corturi.

„Toate clasele sociale găsesc conveniență la băile Amara, viața fiind mai ieftină ca în alte localități similare, așa că majoritatea vizitatorilor o formează cei cu mijloace modeste de trai, că și cei cari pe lângă cura de băi, doresc să-și petreacă timpul în liniște și odihnă adevărată.”

— 1939, Ziarul România Provincie

Image
Image
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

În 1973 este dat în folosință complexul Uniunii Sindicatelor cu peste 1000 de locuri de cazare, o clădire cu trei aripi in mijlocul unui parc imens. Trei aripi, adică baza de tratament, baza de cazare şi cantinele, bucătăria, spaţiul recreativ. Construit după cele mai moderne cerinţe ale arhitecturii, adaptat exigenţelor terapeutice, răspunzînd în acelaşi timp şi factorului odihnă.

„E necesar acest lucru? Întrebarea este de prisos. Dar răspunsul ei transpare din fiecare declaraţie a pacienţilor care s-au bucurat de cele 18 zile petrecute la Amara, pacienţi care au văzut pînă acum şi Herculane, şi Felix, şi Techirghiol şi care nu s-au aşteptat ca la Amara, în plin Bărăgan, să se simtă acum ca într-o staţiune cu lungă şi bună tradiţie.

— 1974, Ziarul Munca

„Era perioada de vară când veneau turiștii cu bani... mai răsăriți. Primăvara până începeau muncile câmpului veneau CAPiștii. Și mai reveneau după ce terminau cu muncile câmpului. Și în restul perioadei erau cei care lucrau în alte domenii, dar nu la CAP.”

— angajată plajă, Hotel Ialomița

Cei tineri veneau pentru că în copilărie fuseseră cu părinții lor, sau pentru că avusesem vreun traumatism, vreo sechelă, vreo discopatie lombară... dar mai puțini. Nostalgici erau... tot așa, oameni care acolo au învățat să înoate, traversau lacul cu bucurie, acolo se simțeau acasă.”

— fost medic balneolog, Hotel Parc

Image

Vă mărturisesc că nu ştiu ce poate oferi stațiunea Amara.

Cum am venit aici? Mi-au spus pacienţii mei: duceți-vă, tovarăşă doctor.

Toată lumea ştie că e o staţiune de CAPişti şi acum. Sunt locuri destule că ei sunt în campanie.

— 1987, doctoriţă din Bucureşti

Image

Turiștii din stațiunea Amara în prezent

Image
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

După schimbarea regimului, numărul de turiști a scăzut și peisajul social s-a modificat. Majoritatea turiștilor sunt pensionari care vin prin programul Casei de Pensii.

„Tipologia s-a schimbat foarte mult. Până în '95 veneau oameni, beneficiarii din agricultură care erau rupți de muncă, nu atât de boală, cât de muncă și oboseală, acum vin beneficiarii care sunt foarte bolnavi de boli nu de muncă.

— angajată hotel

E singura mea ieșire... cu jumătate din prețul de pensie... soțul a venit cu din aia de handicap, gratis. A venit și cu bani altădată când nu a vrut sa îi dea, dar acum văd că i-a dat, i-a fost mila de el, că noi avem nouă copii, că nu vrea să dea la oricine, te rogi de ei să-ți dea. Așa ne-am bucurat să mergem...

Fac cerere la Oficiul de Pensii. Nu-ți dă unde vrei tu. Ne ducem unde găsim. Am fi vrut și noi poate la Techirghiol și la mare mi se pare că a scris... soțul a scris. Altă dată am fost la Pucioasa, altă dată am fost la Slănic. Deci, am fost și pe-acolo, nu numai aici. Dar și aici cred ca am fost de cel putin 4 ori.”

— turistă, Hotel Ialomița

Image

Afecțiunile sunt aceleași, s-a schimbat însă modul prin care ei ajung aici. La Casa de Pensii, acolo apar niște criterii, criterii făcute de cineva neavizat poate... nu știu ce și cum.

Pentru că ajung aici contraindicațiile de altădată. Pe vremea aia nu îi primeam. Erau contraindicații. Deci, la Casa de Pensii acolo primul punct este cel mai mare grad de handicap, să nu mai fi fost doi ani, ori la doi ani ce recuperez eu dacă recomandarea este să vină la 6 luni odată cură balneară și tu îi trimiți...

Da, nu îi privește pe ei... omul poate să mai vină și cu bani. O data cu bilet de pensii, și o dată cu bani. La 6 luni o dată ar trebui să vină. Deci contraindicațiile... operații pe cord, deci ce să caute aici operațiile pe cord, cu standuri și cu toate cele? Păi mai mult te chinui cu cei care au fibrilații atriale, stimulator cardiac și toate cele.

— medic balneolog, Hotel Parc

Image